sobota, 11 lutego 2012

Wypadanie włosów

Na głowie mamy około 100-150 tysięcy włosów. Specjaliści uważają, że dzienna norma wypadania to do 150 włosów. Włos wypada po przejściu trzech faz: wzrostu, przejściowej, spoczynku. Jeśli nasze włosy rosną wolno, często nie mamy szansy, by je zapuścić, ponieważ wypadają zanim zdążą osiągnąć naszą wymarzoną długość. Wypadanie może mieć wiele przyczyn: zła dieta, co za tym idzie niedobór witamin, niewłaściwa pielęgnacja - przeciążenie włosów i osłabienie cebulek, choroby, przyjmowanie leków, stres, farbowanie chemicznymi farbami, a także częste prostowanie, skręcanie.
źródło: http://urodaizdrowie.pl/dlaczego-wlosy-wypadaja-2


Co możemy zrobić, aby powstrzymać wypadanie i przyspieszyć ich wzrost?
1. Przede wszystkim przyjrzyjmy się swojej diecie i zastanówmy się, czy spożywamy urozmaicone posiłki z warzywamy, owocami, orzechami, nabiałem. Jeśli jesteśmy zabiegani i nie zawsze pamiętamy
o zbilansowanej diecie, powinniśmy przyjmować suplementy zmieniając je co 2-3 miesiące na inne. W ten sposób dostarczymy organizmowi różnorodnych substancji.
2. Warto zaopatrzyć się też w zioła - skrzyp i pokrzywę. Przepis na herbatkę wzmacniającą włosy: do kubka sypiemy po 1 łyżeczce skrzypu i pokrzywy, zalewamy wrzątkiem i parzymy 5-10 minut. Pijemy 1-2 kubki dziennie.
3. Drożdże. 1/4 kostki zalewamy połową szklanki wrzątku i mieszamy. Pijemy po ostygnięciu. I tak codziennie przez miesiąc, następnie robimy przerwę.
4. Dbanie o skórę głowy. Możemy olejować skalp 2-3 razy w tygodniu olejami typu khadi oraz sesa. Warto stosować też tzw. wcierki, czyli odżywki w płynie, które rozpylamy na skalp wykonując delikatny masaż. Przykłady takich wcierek: seboradin lotion, mgiełka radical, odżywka jantar.
5. Szczotkowanie. Odpowiednie szczotkowanie włosób pobudza krążenie i stymuluje wzrost włosów. Warunkiem jest szczotka z naturalnego włosia.  Pochylmy głowę do dołu, delikatnie przesuwamy szczotkę zaczynając od karku w kierunku czoła.
6. Farbowanie. Zamiast używać farb chemicznych zastanówmy się nad naturalnymi, które nie tylko nadadzą naszym włosom piękny kolor, ale także je wzmocnią.
7. Podcinanie końcówek. Rozdwojone, połamane końce kierują się ku cebulce osłabiając ją. Podcinajmy je więc regularnie. Może to być, np. 1-2 cm co 3 miesiące.
8. Nie przeciążajmy włosów nadmiarem kosmetyków. Nie muszą ociekać maską, czy odżywką, żeby wchłonąć dobroczynne substancje, wystarczy 1 łyżka na całe średniej długości włosy i skórę głowy. Jeśli stosujemy silikony, zwmywajmy je szamponami z SLS lub SLES.
9. Po każdym myciu nakładajmy odżywkę, która ułatwi rozczesanie włosów, co za tym idzie, mniej ich wypadnie przy czesaniu.
10. Nie przesadzajmy z ciasnym związywaniem włosów gumką. To także osłabia cebulki.
11. Ograniczmy stosowanie agresywnych zabiegów na gorąco, takich jak prostowanie, karbowanie, czy kręcenie lokówką.


Macie swoje sposoby przeciwdziałające wypadaniu włosów? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz